Nie opakowanie czy świetny tekst reklamowy czynnik kosmetyk naturalnym i ekologicznym. Obecnie wiele firm obchodzi przepisy i nazywa swoje kosmetyki naturalnymi, mimo tego, że nie maja one z tym nic wspólnego. Jak nie dać się nabrać na piękne opakowanie? Jak rozpoznać kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne? Zapraszamy do dalszej części.
Zwróć uwagę na odpowiednie certyfikaty
Firmy, które chcą wprowadzić swoje kosmetyki organiczne Toruń na rynek oraz chcą uzyskać odpowiedni certyfikat, muszą kierować się do jednostek certyfikujących. Na całym świecie jest ich tylko kilkanaście. Każda z nich posiada swój własny zbiór wymagań, które producent musi spełnić, aby otrzymać dany certyfikat. Najpopularniejszy certyfikat nazywa się COSMOS i uwzględnia dwa rodzaje certyfikatów dla kosmetyków naturalnych i dla kosmetyków organicznych. Certyfikat dla kosmetyków naturalnych (COSMOS NATURAL) stosowany jest dla produktów, które zawierają składniki naturalne, ale nie mogą być uprawiane organicznie. Certyfikat dla kosmetyków ekologicznych Toruń (COSMOS ORGANIC) jest wystawiany jeśli zawierają minimum 95% surowców przetworzonych fizycznie. Dla produktów bez spłukiwania co najmniej 20% składników całkowitej masy kosmetyku powinno być organiczne, a dla produktów do spłukiwania co najmniej 10%. Otrzymanie tego certyfikatu daje obowiązek podania procentowej zawartości składników organicznych w kosmetyku. Ważne jest także to, że produkty mające certyfikat COSMOS nie mogą mieć żadnych składników, które są testowane na zwierzętach.
Konserwanty
Konserwanty w kosmetykach to coś, co jest bardzo sprzeczne. Z jednej strony kosmetyki muszą zawierać coś, co pozwoli na dłuższy termin stosowania oraz uchroni kosmetyk przed szybkim psuciem. Całkowite wyeliminowanie konserwantów w toku produkcji kosmetyków jest niemal nieosiągalne, lecz do środków naturalnych można stosować tylko składniki, które występują w przyrodzie, np. kwas salicylowy, benzoesowy i sorbowy oraz alkohol benzylowy.