Fizjoterapia polega na leczeniu środkami natury, które opierają się na formach energii fizycznej. Są one dostępne w środowisku człowieka, a zalicza się do nich ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, elektryczne oraz świetlne. Fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, której celem jest przyśpieszenie rekonwalescencji oraz ułatwienie powrotu do sprawności i możliwości wykonywania codziennych czynności.

Fizjoterapia – kiedy jest niezbędna?

Skorzystanie z usług rehabilitacyjnych niezbędne jest w przypadku osób, które z różnych przyczyn doznały urazów, przeszły operacje, infekcje, czy też utraciły zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Fizjoterapia jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o powrót do pełnej sprawności przez osoby, które zmagają się z:

  • chorobami neurologicznymi – zalicza się do nich udar mózgu, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona,
  • schorzeniami układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego – w tym przypadku chodzi o bóle pleców, urazy kręgosłupa szyjnego, urazy sportowe, zapalenia stawów,
  • schorzeniami układu sercowo-naczyniowego – z fizjoterapii powinny skorzystać osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami serca,
  • schorzeniami układu oddechowego – do chorób tych zalicza się astmę oskrzelową czy mukowiscydozę.
Fizjoterapia Kraków

Dlaczego warto zdecydować się na fizjoterapię?

Fizjoterapeuci oraz rehabilitanci dobierają odpowiednie zestawy ćwiczeń ruchowych oraz manualnych, których celem jest wsparcie pacjentów w powrocie do pełnej sprawności. Dzięki współpracy pacjentów z fizjoterapeutami często udaje się leczyć urazy, które kwalifikowane są już do operacji. Fizjoterapia Kraków ma swój udział na oddziałach neurologicznych, ortopedycznych, w centrach urazowych oraz coraz częściej na oddziałach kardiologicznych. Rehabilitacja ma wiele zalet. Stała się standardem postępowania we wszystkich specjalnościach medycznych. Wykorzystywana jest w nowoczesnej medycynie, a co najważniejsze jest skuteczna.

Fizjoterapia przeprowadza jest przez fizjoterapeutów, którzy mają ogromną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii ciała ludzkiego. Bezpośrednia współpraca z pacjentem to nie jedyny zakres działań, jakie podejmuje fizjoterapeuta. Do jego zadań należy również przeprowadzenie kompleksowego badania, formułowanie diagnozy, prognozowanie i planowanie terapii, a także udzielanie konsultacji.