Co sobie wyobrażasz myśląc o elektryku? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dziedzin obejmuje bycie elektrykiem. Oczywiście ich ilość zależy od stopnia wykształcenia, podobnie jak zarobki. W tym artykule wymienimy, co dokładnie leży w zakresie umiejętności elektryk Inowrocław. Wspomnimy także o tym, czy zawód elektryka może wykonywać kobieta.

Elektryk Inowrocław – Czym się zajmuje?

Bycie elektrykiem to nie tylko montaż instalacji elektrycznych czy naprawa gniazdek. Czym dokładnie zajmuje się elektryk Inowrocław?

  • projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych,
  • montażem instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną;
  • instalowaniem i uruchamianiem maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
  • wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą linii napowietrznych i kablowych;
  • przeprowadzaniem konserwacji oraz napraw układów automatyki;
  • wykonywaniem pomiarów, prób po montażu i naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz dokonywaniem oceny ich stanu technicznego.

Oczywiście zakres zadań różni się w zależności od stopnia wykształcenia. Zobaczmy, kto i ile może robić.

elektryk Żnin

 Elektryk Żnin – Co robi monter i konserwator?

Monter i konserwator sieci elektrycznej kładzie kable i podłącza urządzenia elektryczne. Może to być oświetlenie czy ogrzewanie elektryczne. Czuwa on także nad ich pracą. Elektryk Żnin może zajmować się także:

  • naprawą i konserwacją elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego,
  • naprawianiem i przezwajaniem silników elektrycznych,
  • naprawą uszkodzonych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej,  
  • elektromechaniką samochodową.

To jeśli chodzi o osoby średnio wykształcone. Co powiedzieć o inżynierach?  Mogą oni zajmować stanowisko nadzorujące proces wytwarzania oraz przesyłania energii elektrycznej, nadzorować pracę podległych mu w zakładzie pracy urządzeń energetycznych, a także prowadzić dokumentację techniczną, projektować nowe urządzenia lub nadzorować produkcje sprzętu elektromechanicznego. Inżynier może także kierowa pracą podległych mu osób.

Kobieta jako elektryk…

Czy kobieta może być elektrykiem? Jak najbardziej! Badania dowodzą, że kobiety są wielozadaniowe i znacznie bardziej dokładne od mężczyzn. Trzeba przyznać, że dokładność i precyzja są bardzo ważne i potrzebne w zawodzie elektryka. Choć zdecydowanie mniejszy odsetek wśród elektryków zajmują kobiety, to w ostatnich latach można zaobserwować wzrost.