Trwałość i niezawodność każdej budowli jest zależna od jakości materiałów, które zostały zastosowane podczas budowy. Oszczędzanie na jakości przestało mieć jakikolwiek sens, ponieważ prowadzi do późniejszych napraw lub remontów. Beton jest głównym składnikiem każdej budowy, dlatego to właśnie jego jakość jest najważniejsza. Stworzenie jakiejkolwiek budowli będzie zależne od betonu. Jak powstaje beton? Jaki beton jest najwyższej jakości?

Beton – proces powstawania

Beton Poznań głównie składa się z wody, cementu i odpowiedniego kruszywa. Dodatkowo dodaje się też piasek, domieszki chemiczne i inne dodatki. Mimo tego, że składa się on z trzech składników, jego odpowiednie przygotowanie, wcale nie jest takie proste. Wykonanie właściwego surowca budowlanego wymaga dużego doświadczenia oraz znajomości odpowiedniej technologii. Na najlepszą jakość mieszanki betonowej wpływa sposób dozowania surowców i proporcje.

Produkcja betonu zaczyna się od wyboru odpowiedniego cementu. Do produkcji używa się:

  • portlandzki (CEM I, CEM II),
  • hutniczy (CEM III),
  • specjalny.

Woda jest pobierana najczęściej z sieci wodociągowej. Przez to, że stanowi od 65% do 80% zawartości mieszanki, ma znaczny wpływ na właściwości betonu. Odpowiada za trwałość, estetykę i właściwości mechaniczne.

Produkcja betonu składa się  z dwóch etapów. Pierwszym jest dobranie odpowiedniej receptury, która jest określana na podstawie odpowiednich badań. Co ciekawe nie ma receptury na jeden rodzaj betonu, występuje ich kilka i każda z nich jest przeznaczona do czegoś innego. Drugim etapem jest wytworzenie masy betonowej, który polega na mieszaniu składników do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

betoniarnia poznań

Beton najwyższej jakości

Każda betoniarnia Poznań produkująca mieszanki najwyższej jakości musi spełnić liczne wymagania. Przede wszystkim musi dobrać odpowiednie proporcje składników, które następnie zostaną wylane do betoniarki i doprowadzone na budowę. Każdy etap musi odbywać się w ściśle określonych warunkach. Istotny jest zatem cały proces – od produkcji betonu, poprzez transport, po jego cały finalny proces twardnienia.